PROFILAKTYKAUSUWANIE KAMIENIA


Co to jest usuwanie kamienia i na czym polega ?

Zabieg ten zwany skalingiem polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów przy pomocy skalera ultradźwiękowego.


Skąd bierze się kamień nazębny ?

Kamień nazębny powstaje w wyniku wapnienia płytki nazębnej najczęściej w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach. Skłonność do osadzania się kamienia jest różna i zależy m.in. od składu śliny oraz higieny jamy ustnej.


W jakim celu usuwa się kamień nazębny ?

Kamień nazębny jest podłożem rozwoju bakterii, prowadzi do obniżania się szyjek zębowych, próchnicy, chorób przyzębia oraz do nieprzyjemnego zapachu z ust. Nieleczona paradontoza skutkuje krwawieniem dziąseł, rozchwianiem i wypadaniem zębów.


Czy usuwanie kamienia jest bolesne ?

Higienistka wykonująca zabieg znieczula dziąsła specjalnym żelem a zabieg przeprowadza możliwie najdelikatniej. Większość pacjentów dobrze go znosi a dyskomfort odczuwają nieliczni.


Jak często powinno się usuwać kamień ?

Zabieg skalingu powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. U osób ze skłonnością do jego osadzania oraz przy paradontozie powinien być usuwany częściej.


Czy usuwanie kamienia niszczy szkliwo ?

Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla szkliwa zębów. Stosujemy wysokiej klasy skaler ultradźwiękowy a zabieg wykonuje wykwalifikowana higienistka stomatologiczna.

Przed higienizacją

Po skalingu

Po skalingu i piaskowaniu

Pictures by EMS Electro Medical Systems SA


PIASKOWANIE


Co to jest piaskowanie i na czym polega ?

Jest to zabieg polegający na usuwaniu płytki nazębnej, osadów i przebarwień zębów za pomocą piaskarki. Urządzenie to podaje pod ciśnieniem mieszaninę specjalnego piasku i wody która dociera do wszystkich nawet najdrobniejszych szczelin i usuwa szkodliwe osady i przebarwienia. Piaskowanie jest zabiegiem uzupełniającym usuwanie kamienia nazębnego.


Skąd bierze się osad ?

Osad bierze się głównie z takich używek jak kawa, herbata czy papierosy. Skłonność do osadzania się osadu jest różna i zależy w dużej mierze od odpowiedniej higieny jamy ustnej.


Czy wszystkie przebarwienia da się usunąć ?

Piaskowanie usuwa wszystkie osady z powierzchni zębów a nie usuwa jedynie trwałych przebarwień zębów oraz przebarwionych nieszczelnych wypełnień.


Jak często należy wykonywać piaskowanie zębów ?

Zabieg piaskowania zębów podobnie jak skaling należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Przy dużej skłonności do gromadzenia się osadu można piaskować zęby co kilka miesięcy.


Czy piaskowanie niszczy szkliwo ?

Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla szkliwa zębów. U pacjentów wymagających częstego piaskowania stosujemy delikatny drobnoziarnisty piasek umożliwiający piaskowanie co 3 miesiące.


LAKOWANIE


Co to jest lakowanie ?

Jest zabiegiem profilaktycznym wykonywanym u dzieci w zdrowych zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych najlepiej niedługo po ich wyrznięciu.


Na czym polega lakowanie ?

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd, szczelin i zagłębień zębów na powierzchniach żujących specjalnym lakiem uwalniającym fluor.


W jakim celu lakuje się zęby ?

Lakuje się bruzdy czyli miejsca trudno dostępne do oczyszczania a więc sprzyjające rozwojowi próchnicy szczególnie u dzieci.


Kiedy lakuje się zęby ?

Zęby poddawane lakowaniu muszą być całkowicie zdrowe. Najlepiej jest je wykonać do kilku miesięcy po wyrznięciu zęba. Pierwsze zęby stałe wyrzynają się około 6 roku życia.


Jaka jest różnica pomiędzy lakowaniem a lakierowaniem ?

Lakowanie wykonuje się u dzieci w zdrowych zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych niedługo po ich wyrznięciu. Polega na zabezpieczeniu bruzd na powierzchni żującej specjalnym lakiem uwalniającym fluor i zabezpiecza przed próchnicą, która często się tam rozwija. Lakierowanie z kolei może być stosowane w każdym wieku niezależnie od stanu zębów i polega na pokryciu wszystkich powierzchni zębów specjalnym lakierem z dużą zawartością fluoru. Lakierowanie wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą i nadwrażliwością.


FLUORYZACJA / LAKIEROWANIE


Co to jest fluoryzacja ?

Jest zabiegiem polegającym na wzmocnieniu szkliwa specjalnymi preparatami z duża zawartością fluoru. Może być stosowana w formie lakierowania lub nałożenia preparatu z fluorem w postaci żelu lub pianki.


W jakiem celu stosuje się fluoryzację ?

Fluoryzacja zabezpiecza zęby przed próchnicą i nadwrażliwością.


Jak często można stosować fluoryzację?

Częstotliwość fluoryzacji zależy od skłonności do próchnicy i nadwrażliwości zębów. Przy dużej predyspozycji do próchnicy można ją stosować co 3 miesiące.


Kiedy najlepiej lakierować zęby ?

Zaleca się regularne wykonywanie lakierowania najlepiej po zabiegu usunięcia kamienia i piaskowaniu, kiedy zęby są oczyszczone z wszystkich złogów nazębnych.